Személyes hangvételű,
szakmai tartalmú
blog
a védelem és biztonságpolitika vallási vetületéről.
A blogról néhány szó:
Az Eötvös József Kutatócentrum Vallás és Társadalom Kutatóintézet kutatójaként, védelmi doktori tanulmányokat folytatva, amit korábbi egyetemi végzettségeimre alapoztam (teológia, klinikai lelkigondozás, kánonjog), “vallás és biztonság” tartalmakat jelentetek meg ezen az oldalon. Korábban láttam bloggereket, akik hasonló módon gyűjtöttek össze információkat, ami látszólag számukra is segítség volt, és másoknak is az lett. Így jött számomra is az ötlet, hogy miért ne rendezzem össze őket egy blogon és osszam meg ezeket a nagyvilággal, másokkal is, akiknek szintén segítség lehet. Így indult el ez a blog, ami egy online szakmai fórum is, de ha nincs is nagy közönsége, akkor is alkalmas arra, hogy információkat rendezzen és megmaradjon a jövőre, ha később valaki éppen ilyen tartalmat keres.
13 év alatt már sok minden összegyűlt és van, ami elavulttá vált. Ugyanakkor van néhány olyan posztom, ami nagyon korai elemzést nyújtott egy-egy jelenségről, sőt volt olyan konfliktusról való beszámoló és elemzés (főleg Mianmar kapcsán), ami itt a blogon jelent meg először, ugyanis a forrás a helyszínről érkezett. A nézőpont miatt pedig vannak olyan elemzések, amelyeket még nem dolgozott fel a szakirodalom.
A blog elődjét (egy másikat) 2009 előtt kezdtem írni, de a téma fókuszának érdekében 2009-ben regisztráltam a wordpress-re és elindítottam a munder.wordpress.com-ot. Tíz év alatt itt is finomodott, de mivel nem olyan nagyot kellett váltani tartalomban, ezért megmaradt a blog URL címe (és a blog teljes tartalma), csak az alcímében igyekeztem pontosítani a célokat. 2019-ben angol nyelven is indítottam egyet, ez azonban nyilvánosan, mindenki számára még nem elérhető.
Szakmai alatt azt értem, hogy létezik a teológia, vallástudomány, nemzetbiztonság, biztonságtudomány, nemzetközi tanulmányok, hadtudomány, szociológia, pszichológia és történelem határterületén egy jól körülhatárolható terület, melynek nincs önálló neve, de ha elnevezni kellene, akkor a “vallás és biztonság” kifejezés illene rá leginkább.
Ennek a jelenleg anonim területnek a feltárását elősegítvén amolyan úttörőként (magyar nyelvű blogként tíz évig egyedül, de most is a legrégebbiként) segítem ennek a tudományterületnek a kifejlődését. Hobbiból írom, saját és mások gondolatait összegzem benne.
Ez egy tudományos kutatásokat és publikációkat kísérő, megelőző, kiegészítő oldal. A tudományosság kritériumának megfelelően objektív, nem valamely intézménynek, közösségnek az álláspontját közlöm. Nyílt forrásból dolgozom, főleg sajtóinformációk és már publikált tudományos írások által (elektronikus és nyomtatott), ha máshonnan származik információ (pl. szóbeli beszámoló által), ez esetben fokozottan figyelek az információ hitelességére és arra, hogy csak olyan jelenjen meg, ami nem sért törvényt, de akár becsületet sem. Ha olyan információ jutna birtokomba, aminek nyilvánosságra hozatala bárkire, bármire veszélyes lehet, természetesen nem teszem ki. A blog határozottan magánvéleményt képvisel. Az információk hitelességéért felelősséget nem vállalok (bár igyekszem a tőlem telhető legtöbbet megtenni, hogy hiteles legyen, ami ide felkerül.) Minden – nyilvánosságra még nem hozott – információ, ami egy harmadik személytől érkezik, csak az ő beleegyezése alapján kerül ki a blogra. Amennyiben (mégis) valaki a fentiekkel ellentétes tartalmat és formát tapasztal mielőbb értesítsen a honlapon található elérhetőségen, hogy orvosolni tudjam a helyzetet.
Markovics Milán Mór
https://orcid.org/0000-0002-6577-8513
Néhány kulcskifejezés, ami a blog írása óta felmerült, és tisztázni kellene:
…dzsihád: a dzsihád szó szerint Isten útján való küzdelmet jelent. A “nyugati” gondolkodásban is létezik, ott szent háborúként emlegetik. A dzsihád nem a keresztények ellen szólít, hanem az igaz egy Istenhez eljutásra (magyarul így hangzik: az igaz küzdelemért, igaz harcért, a jó és igaz célért). Egyes muszlim közösségek a Korán értelmezésük alapján megkülönböztetik a kis dzsihádot, mely a vallás terjesztéséért vívott harc, háború, a nagy dzsihádtól, mely a lelki harc azért, hogy valaki jó muszlim legyen.
a mundér becsülete: háborút megjárt emberek mesélik: van, amikor már csak egy marad: a becsületed! Valaki ezt sem tudta megőrizni a háborúban. A mundér becsülete valóban tartás, valami belső erő, vagy a katonai világ hipokratizmusa, a háttérben zajló visszásságok leple lenne?
a hit harca: Kereszteslovagok. Az a kép él róluk, hogy kegyetlen, elvakult harcosok voltak valakinek vagy valaminek a befolyása alatt. Pedig a lovagi erények a tiszta célokról, a jó ügyben való kitartásról és az igaz célokért való önfeláldozásról szólt; legalábbis elvileg. Az igazi harcot ők sem fegyverrel vívták. Harcosok voltak, és persze emberek. A távol-keleti busido hasonlítható hozzá.
a terrorista szabadságharcos katona: valakinek terrorista, ugyanaz másnak szabadságharcos. Miért hős az áruló, és miért áruló a hős? Miért ítéljük el a háborút, ha dicsőítjük a katonát? (L.F.) A háború a politika, a kultúra folytatása (C. von Clausewitz) vagy sem (J. Keegan)? A terrorizmus definíciója nehéz, de itt egy: “A terrorizmus a hadviselés szabályainak mellőzésével többnyire civilek ellen alkalmazott erőszak, vagy az azzal való fenyegetésnek olyan stratégiája, melynek célja a félelem illetve zavar keltése révén, meghatározott célok kikényszerítése.”
Hadtudomány: A nemzetközi és nemzeti biztonságot fenyegető kihívások és veszélyek ellen alkalmazott katonai erők és eszközök sikerét meghatározó elméleti tételek és tapasztalatok összefoglaló ismeretrendszere. MHTT 2007.
Vallás: A biológia igazából máig adós az élet pontos definíciójával. A vallások pedig még csak nem is egységesek mint a biológia. Nincs igazán jó meghatározás rá. A vallás az ember és az élet értelmét, okát és célját kereső, azt transzcendens transzcendens/metafizikai/a priori valósággal összefüggésbe hozó rendszer, melynek az előbbiből levezetett saját tanítása (doktrínája) van, azt egyénileg és/vagy csoportosan kifejezni képes. A vallásos hit pedig az előző rendszerben való vélt bizonyosság.
Háború: “A háború tehát erőszak alkalmazása, hogy ellenfelünket saját akaratunk teljesítésére kényszerítsük.” (Clausewitz)
Blogjelvényről:
A blog jelvénye egy galamb (a béke egyik szimbóluma), a csőrében viszi a harcot jelképező nyilat. A piros háttér az erőt, a vért (mint életet), a fehér téglatest benne pedig a blogot szimbolizálja.
A blog neve mundér ENSO. Részben az ENSZ áthallás miatt, de csak a nemzetközi tanulmányok vonatkozásában, nem a szervezet miatt. A mundér (a francia felszerel szóból) eredő katonai egyenruhára utal. A vallási jelleg (bár felekezettől függetlenül) a magyar átírásban enszo, ami az 無 ürességet jelzi, ami a japán hagyományban egy kör napi maximum egyszeri gyors mozdulattal való rajzolását jelentette. Nem Japán vagy a Zen miatt, hanem a jelkép jelentései okán, amelyek: nem szimmetrikusság, szabálytalanság, egyszerűség, alapvető erők, színlelés nélküliség, természetesség, szépség, szabadság, előítélet-mentesség, nyugalom amolyan iránymutató is a blog írásához és a tudomány műveléséhez (és az élethez).
SZABÁLYOK: Szigorúan tartom magam az alábbiakhoz, a kommenteket illetően is:
• 1. Pártpolitikailag semleges.
[Arra törekszem, hogy politikailag független és semleges blog legyen. (a szó általános értelmében viszont nem, már csak azért sem, hiszen enélkül tagadnám a társadalmat) tehát úm. pártpolitizálni nem fogok, de a politika, mint társadalmi életünk szervezésének alapja helyet kap.]
• 2. a demokratikus jogállam alkotmányos alapelveit tagadó vagy ilyen jellegű tevékenységet kifejtő szervezettel, mozgalommal, csoporttal és megjegyzésekkel nem vállalok közösséget, hozzászólásaikat törlöm (a hivatkozásokat is), amelyek tudtomon kívül a blogon maradnak, azoktól elhatárolódok!
• 3. A bejegyzések kapcsán (amennyiben az kapcsolatban van a témával) nyitott vagyok az értelmes, kulturált vitára.
Tisztelt Szerkesztő !
Azért keresem meg önt, hogy bemutassam a http://felsofokon.hu/ című weboldalt, és amennyiben sikerült felkelteni a érdeklődését, tisztelettel megkérjem önt blogoljon a mi oldalunkon. A cég célja az volt az oldal létrehozásakor, hogy egy a Wikipediához hasonló internetes tudástárat hozzon létre, azzal a különbséggel, hogy itt olyanok írnák a szócikkeket, akik értenek is hozzá. Tehát arról van szó, hogy egy olyan oldal létrehozása a cél, ahol a különböző szakterületeken blogoló, alkotó vagy csupán érdeklődő emberek megoszthatják egymással a tudásukat vagy felfedezéseiket blogbejegyzések formájában. Ehhez a http://felsofokon.hu/ vezetői egy folyamatosan bővülő, fejlődő oldalt ajánlanak fel. Képzeljék el úgy, mintha az eddig külön külön, vagy kisebb egységekben működő közösségeket, egy nagy és “szépen” kidolgozott tető alá lehetne összefogni.
Nekem, mint a hadászat szakterület szerkesztőjének, ez lenne a céljom, hogy egy szakmai közösség létrejöjjön, ahol az odalátogató a témával kapcsolatos bejegyzések között nyugodtan szemezgethet, vagy éppen célirányosan keresve biztosan talál kedvére valót. (Én jómagam is “szakmázó” vagyok, hiszen a Nemzetvédelmi Egyetem végzős hallgatója vagyok, és tényleg szívesen ismernék meg sok, a szakma iránt érdeklődő embert.)
Természetesen, mivel nincsen ingyen ebéd, ezért mi azon túl, hogy lehetővé tennénk számukra, hogy saját hirdetőt hozzon (az ésszerűség keretein belül; nem akarunk reklámblogokat) az általunk a bejegyzéseiben elhelyezett reklámok után járó bevételt is megosztanánk önnel. Természetesen a nálunk létrehozott új blog nem jelenti azt, hogy a már eddig meglévő blogjai, oldalai megszüntetését elvárnánk.
Cserébe pedig annyit kérünk, hogy blogoljanak továbbra is, az írandó cikkeit, honlapjára kirakandó frissítéseket a mi oldalunkra is töltse fel.
Végezetül még egy adalék, hogy láthassák, milyen szinten vagyunk. A Hadászat és rendészet szakterület a negyedik helyen jelenik meg a Google-ban a hadászat szóra, pedig még másfél hónapos sincsen és messze nem rendelkezünk olyan szakértelemmel, mint ön.
Remélem sikerült felkeltenem az érdeklődésétt. ( ha csak olvasója is lesz az oldalnak én annak is rendkívül örülnék)
Várom válaszát.
Kovács Bence
http://felsofokon.hu/, Hadászat szakág szerkesztője