
A Kossuth Rádió február 25-én 13:30-tól Lengyel Ervint hallhattuk, aki magyar papként, a Szentszék bagdadi nagykövetségén (nunciatúráján) szolgál diplomata beosztásban. Összefoglalta a pápalátogatás lényegét, miszerint a történelem első pápalátogatása lesz Irakban ezen a héten.
A hosszú út nem is a földrajzi, hanem a szervezésé, amely lehetővé teszi az e heti látogatást. A Szentatya március 5-8-a között Nedzsef, Ur, Erbíl, Moszul és Karakos érintésével tesz látogatást Irakban. Utazásának logója és mottója: „Mindnyájan testvérek vagytok” (Mt 23,8).
A program a következő lesz:
Március 5. péntek
- A pápa Irak miniszterelnökével (Mustafa Al Kazemi) és (egyes források szerint) elnökével (Barham Salih) találkozik már a bagdadi reptéren, onnan az elnöki palotába mennek.
- A bagdadi “Szabadító Miasszonyunk” szír rítusú katolikus székesegyházban mond beszédet. (2010-ben egy szentmisén 50 embert öltek meg az ISIS emberei itt. Később is történtek merényletek a közelben.)
Március 6. szombat
- Nedzsef, Nasszirija és azon belül is az Ur-síkság felkeresése. (Az iraki légitársasággal!)
– Nedzsefben felkeresi Alí al-Szísztání nagyajatollahot (akinek szintén befolyásos fia vezeti a titkárságát). (Ez a város Ali ibn Abi Talib imám temetkezési helye. Mohamed veje volt a Síiták első vezetője, kalifája “pápája”. A kalifátus kérdése ezért ezen a helyen különösen is hangsúlyos.)
– Ur egy ősi város, ahol megtaláljuk az ősi zikkuratot. Ez a település hagyományosan Ábrahám szülőhelye. Ábrahám mindhárom világvallás közös őse, ezért a vallásközi párbeszéd alapját szimbolizálja. A zsidók felemelték a szavukat, hogy a küldöttségben nem lesznek jelen ezen az alkalmon. Kiderül, hogy így marad-e. - Újra Bagdad, a Szent József káld katolikus székesegyházban misézik.
Március 7. vasárnap
- Erbil. (Ez a város az iraki kurdisztáni régió központja). Vallási vezetőkkel találkozik.
- Moszul. Az ISIS áldozatainak hozzátartozóiért imádkozik.
- Karakos (Bakhdida). Szeplőtelen Fogantatás templomban imádkozik. Al-Tahira templomként is ismerik. Az ISIS felgyújtotta, azóta renoválták.
- Erbil. Franso Hariri stadionban szentmise.
- Bagdad.
Hétfőn visszautazás Rómába.
A program számos érdekességet rejt, de kiemelek néhányat. Az egyik Alí al-Szísztáni, aki Iránban született, jelenleg Irakban él, szava gyakorlatilag olyan a síiták között, mint a pápa szava a katolikusoknál. Sőt, Irakban talán még ennél is több, gyakorlatilag az ő hozzájárulása nélkül nem lehet senki kormányfő Irakban.
A másik érdekesség a zikkurat és az egyébként a pápa által nem látogatandó Ezékiel sírja, korábban zsinagóga, ma siíta mecset (Al Kifl településen). Erről itt részletesen nem írok, de ajánlom az alábbi kimerítő írást ezekről a helyekről zsidó szemszögből.

Update



