Nem gondoltam volna, hogy az egyik legolvasottabb bejegyzés a blogon majd az amisokról szóló lesz. Gyanítom nem a katonai szolgálathoz való viszonyuk miatt, de így is segítséget jelenthetett azoknak, akik más célból látogattak hozzám.
Nos, ahogy írtam ott, folytatom a sorozatot és most egy másik vallási közösséget vizsgálok meg: a katonai szolgálatot a Jehova Tanúi hívei is megtagadják.
Amit nagyon röviden a Jehova Tanúiról érdemes tudni:
– 1870-es években Charles Taze Russel indította el a mai Jehova Tanúi elődjét, egy a világvégét rosszul megjósolt adventista közösségből kivált tagjaival.
– 1881-ben nevezték be magukat “Őrtorony Traktátus (Társulat)” néven
– 1917-ben Russel halála után nagy krízist élt meg a közösség, sokan ki is váltak. Az új elnök Joseph Franklin Rutherford lett. Valójában ő az, akitől származik a Jehova Tanúi jellegzetes sajátságai:
- Az ünnepeket nem ülik meg (pl. születésnap, karácsony), sőt bűnösnek vélik.
- Nem használhatták többé a keresztet mint szimbólumot. (előtte használták!)
- A fegyverfogást és a zászló előtti tisztelgést bűnösnek vélik (ebből adódóan a katonai szolgálatot is.)
- és még sok más tétel…
A Jehova Tanúi persze sok másról is ismeretesek, kopognak az ajtón, igényesen megszerkesztett füzeteket osztogatnak és például bűnnek tartják a vérátömlesztést.
A katonai szolgálatot tehát a zászló előtti tisztelgés (semlegesség megszűnése, bálványimádás) és a fegyverfogás (lehetséges gyilkosság) miatt kerülik. Önmagában tehát ha valaki katona még nem feltétlenül bűnös a szemükben, de még ha beosztásából adódóan a gyilkosságot el is kerüli, a zászló dolgot nem tudja, és pontenciálisan egy gyilkoló szervezet tagja.
Találtam egy a közösségből kilépett férfitól egy írást, ami arról számol be, hogy a Jehova Tanúi által végzett keresztség miatt hogyan (és miért) lépett ki a hadseregből és közben mit kellett átélnie a katonatársai és a gyülekezet társaitól. (2. és 3. oldal szól erről.) Találkozott egy tábori lelkésszel is. Ez utóbbi azért is érdekes, mert a pozitív hozzáállását is másképp értelmezte akkor, másfelől a tábori lelkész vélhetően amolyan tanácsadóként szerepelt az ügyében, aminek következtében méltányosan helyezték szolgálaton kívülre. (ha nem jönne be a linkelt honlap, a kiemelt rész innen le is tölthető: blog_jehoawitness)
Visszajelzés: ÖSSZEFOGLALÁS 6. « blog H O N V É D | egy seregnyi lélek
A tanúk azonban elfogadhatják a polgári szolgálatot;akár lehetnek katonák is;ez azonban azt eredményezné,hogy nem tekintik őket jó példának a gyülekezetben;nem szolgálhatna kiváltságos feladatokban…szóval egyszerűen fogalmazva megbélyegeznék…
Köszönöm a kiegészítést!